Számos módja van már manapság annak, hogy a TV-nket okosabbá tegyük. Sokan úgy vannak vele, hogy a régi, buta TV-t inkább lecserélik és így megkapják az okos funkciókat is.
Tévedés! Ma is vannak olyan okos TV-k, amelyek buták, erről már itt írtunk. Sokkal jobban járhatunk, ha a régi technikát okosítjuk fel 15-25 ezer Ft-ból, mintha ennél nagyságrendekkel többet költenénk az új technikára. Ugyanis lehetséges, hogy az sem lesz teljesen okos.
Milyen lehetőségünk van a TV okosításra manapság? Több lehetőségünk van, melyek a következők:
- Google Chromecast
- Android TV Box
- Apple TV Box
- Amazon FireTV
Mivel a legnagyobb számban az Androidos megoldásokat választják, ráadásul ebből kapásból két eszköz is elérhető, ezért most a Chromecastot és az Android TV Boxot hasonlítjuk össze. Lássuk melyikkel mire vagyunk képesek!
Google Chromecast
Jelenleg a harmadik generációs Chromecast 15 ezer Ft körüli áron érhető el (2020 július), amely segítségével streamelni tudjuk a multimédiás tartalmakat, prezentációinkat és néhány játékot is más eszközeinkről. Itt ez a kulcs: másik eszköz is kell hozzá. PC-ről, laptopról, mobilról, tabletről számos szoftvert használva tudunk átküldeni tartalmat. Az appok teljes listája a Wikipedián elérhető.
Alapesetben azt gondolhatjuk, hogy korlátozott a streamelés mobil eszközről, hiszen csak a fenti Wiki-s linken lévő appok támogatottak. Szerencsére a Google Home appjával a mobil/tablet teljes képernyőjét tudjuk streamelni a TV-re. Ezzel pedig bármilyen szoftvert futtatva láthatjuk a TV-n a telefon vagy tablet képernyőjét.
PC-n vagy laptopon is rendelkezésre áll a teljes képernyő tükörzése. Ez lényegében megfelelnek annak, mintha HDMI kábellel összekötnénk a TV-t a számítógéppel. Egyedüli különbség, hogy a wifis átvitel miatt van némi (nálam 1 másodperc) késés. Azaz ha kattintok a PC-n, akkor az csak 1 másodperc múlva fog megjelenni a TV-n.

Összességében egy baromi jó cucc a ChromeCast, mindenképpen megéri a pénzét. Egyedüli hátránya, hogy ha mobil eszközről streamelünk, akkor figyelni kell az akku szintre és ennek megfelelően gondoskodni kell a töltésről. Filmet nézve ez kevésbé gond, mert töltőre dugjuk és bárhová letehetjük a mobil eszközt, amíg megy a film.
Ha prezentációt tartunk és közben a telefonról/tabletről streameljük a tartalmat, plusz a telefont/tabletet használva léptetjük a diákat, akkor itt már fontos a megfelelő akkumulátor szint. Ugyanakkor itt is megvan a lehetőségünk egy lapos power bankkal a zsebünkből tölteni a telefont.
Android Box
A TV okosítás másik módja, hogy valamelyen Androidos TV Boxra ruházunk be. Összeget tekintve 20-25 Forinttal érdemes számolni. Némileg drágább, mint a ChromeCast, a legfőbb különbség pedig az, hogy mérete nagyobb és távirányítót is kapunk hozzá.

Akárcsak a Google Chromecast, ez is HDMI-vel kapcsolódik a TV-hez. Az egyik legnépszerűbb box-szal, a Xiaomi Mi S-sel lényegében olyan, mintha egy Androidos TV-nk lenne. Ezen felül tud streamet is fogani, akárcsak a Chromecast. Azaz itt egy eszközben megkapjuk a két szolgáltatást. Nem véletlenül drágább az Android Box.
Melyiket válasszam?
Mindenkinek mások a preferenciái és mindenkinek más jelenti a kényelmet. Aki kevésbé technikai ember és nem nagyon boldogul a modern technika világában, nehézség az érintőképernyős eszköz kelése, neki minden bizonnyal jobb lesz a távirányítón nyomkodni az Android Boxot.
Aki viszont mobilon vagy tableten éli az életét, neki a ChromeCastot gyerekjáték lesz használni.
Ugyanakkor pl. a Xiaomi Mi S box is tud Chromecast funkciót. Érdemesebb akkor ezt választani? Nem feltétlenül. A Chromecast kisebb, könnyebben magunkkal vihetjük, ha előadni megyünk és a telefonról akarjuk streamelni a prezentációnkat.
Aki biztosra akar menni mindkét eszközre beruházhat, hiszen a kettő együtt kb. 40 ezer Ft-ot tesz ki, ami nem nagy összeg ahhoz képest, mint amit tudnak ketten együttvéve. Ha két TV-m lenne otthon, akkor biztos az egyikbe Chromecastot, a másikba egy Android Boxot dugnék.