Manapság egyre többször találkozhatunk a streameléssel. Sokan nem is tudják, hogy épp igénybe veszik ezt a szolgáltatást. Járjuk körbe egy kicsit ezt a témát és nézzük meg, hogy pl. a mobilunkkal hogyan tudunk streamelni.
Mi az a stream vagy streamelés?
Ahelyett, hogy száraz és érthetetlen definíciókat írnék, mutatok pár példát, hogy mit is értünk stream alatt.
- A F1-es közvetítéseket streamelik
- Az internetes rádiókat streamelik
- A saját számítógépedről pl. az OBS szoftverrel streamelheted a képernyőd tartalmát Facebook live formájában
- A saját telefonodról/tabletedről/laptopodról streamelhetsz tartalmat az otthoni TV-dre
A stream lényegében műsorszórást (videó vagy hang alapú) jelent,
ahol a legtöbb esetben van egy kiszolgáló és sok kliens, akik nézik vagy hallgatják a műsort.
1-to-1 stream
Alapesetben nincs ilyen kifejezés, ezzel csupán azt akarom szimbolizálni, hogy nem kell mindig tömegeknek csatlakozni 1-1 streamhez.
Ilyen jellegű adattovábbítás az, amikor a mobiltelefonunk képernyőjét vetítjük (streameljük) ki az otthoni TV-re. Egy eszköz küld adatot egy eszköznek.
Sok okos TV van már, amelyre tudjuk streamelni pl. a mobilunkon található fotókat vagy videókat. Az Apple esetében az Airplay használatakor is streamelünk.
Ha viszont kábellel kötjük össze a laptopot a TV-vel, az nem streamelés. Az otthoni streamelés alatt leginkább vezeték nélküli médiaátvitelt értünk.
Mi az a ChromeCast és mire jó?
A buta TV-ket a legegyszerűbben a Google által piacra dobott ChromeCast eszközzel tudjuk okosítani. Ez egy kis doboz, ami HDMI csatlakozón kapcsolódik a TV-hez, wifivel pedig az otthoni hálózatra.
Ha a telefonunk ugyanahhoz a wifi hálózathoz csatlakozik, akkor egyszerűen tudjuk tükrözni (streamelni) a képernyő tartalmát a TV-re. Ez azonban csak Androidos telefonoknál igaz.
iPhone vagy iPad esetén csak néhány támogatott programból (YouTube, Chrome böngésző, Netflix, HBO GO, Spotify stb…) streamelhetünk. Kivéve, ha Apple TV-nk van. Ott lényegében egy az egyben tudjuk tükrözni a mobil vagy tablet képernyőjét, függetlenül attól, hogy mi van a kijelzőn.
Azok az okos TV-k, amelyek nem Android rendszert futtatnak, ott a legtöbb esetben nincs arra lehetőség, hogy a Google Home-on keresztül hangvezéreljük őket. Egy ChromeCast ilyen esetben is megoldást nyújt, használatával már egyszerűen tudjuk ki/bekapcsolni a TV-t a megfelelő utasítások kimondásával.
A ChromeCast jó, a ChromeCast egyszerű, a ChromeCast olcsó. Csupán egy mobil, tablet, laptop vagy PC szükséges hozzá, amiről át tudjuk tolni, azaz streamelni a kívánt tartalmat rá.