Van az a helyzet, amikor el lehet gondolkodni, hogy lenne-e értelme, egy előtte-utána fotót fogok bemutatni az alábbiakban. Minden attól függ, hogy mennyire türelmes vagy a kábeldzsungel láttán, illetőleg hogy mennyire szeretnéd azt, hogy ha egyszer bele kell nyúlni a konfigurációba, akkor gyerekjáték legyen a dolog, ne pedig egy logikai labirintus.
De mi az a rack szekrény?
Egy szabványos méretű (sok verzióban létezik), hálózati eszközök tárolására és megóvására készített tároló. Azért rack, mert az egyes egységeit, egyszerű módon lehet betolni a megfelelő foglalatokba (ezeket hívjuk „rack”-eknek), és az első falon simán 4 csavarral rögzítjük őket. Mondhatni elég modulárisak, a behelyzett eszközök magassági méretétől függenek csak a dolgok.
Amennyiben szükséges, polcokat lehet berakni (olyan eszközök számára mint pl egy otthoni Syno NAS), avagy szellőztető ventillátort a megfelelő hűtés végett.
A patch panel
A rack szekrényeknek szerves részét képezi az ún. patch panel, amit szabadszóval úgy tudnánk meghatározni, hogy egy olyan egység, amelyBE megérkeznek az épület legkülönbözőbb helyeiről a hálózati kábelek. A patch panel segítésével ezeket kábelek egy sorszámozást kapnak, és a szekrényen belül így sokkal egyszerűbben köthetőek össze a hálózati portok egymással: a router például a nappaliban lévő TV-vel (aminek mondjuk a 6os számú csatlakozóba van bekötve a falban elvezetett kábel)
A (mini) esettanulmány
Történt egy olyan eset, hogy egy új építésű, földszintes családi házban az egész ház bekábelezésre került, mondom, hogy hogyan:
- a hálószóbák kaptak 1-1 koax és 1-1 utp azaz hálózati kábelt
- a nappali kapott több ponton utp, koax és telefon kábeleket
- a ház körül lévő kamerarendszer szintén kapott utp kábeleket
- ez az összes vezeték a ház egy adott pontjára lett odavezetve
Ezen az adott ezen az adott ponton érkezett meg kívülről az internet, és volt szükség arra, hogy a következő eszközök elhelyezésre kerüljenek:
- internet modem
- router
- switch
- szünetmentes tápegység
- nas
Ez így nem számít soknak, az alábbi, baloldali képen viszont lehet látni, hogy hogyan is nézett ez ki valójában. (Még nem is volt az összes eszköz odakészítve a végleges helyére).
A jobb oldali képen látható, hogy a rack szekrény belül még nincs berendezve, és bekábelezve, de azért szerintem már így is látszik a lényeg: (a rack belső hátfalán koax elosztó és erősítő a tv adás koaxon közlekedő jelének a szétosztásához). Totális rendezettség. És ez volt a cél, úgy gondolom hogy nem is kell túlmagyarázni a dolgot.
Szumma szummarum, ha az embernél otthon úgy alakul, hogy van elég kábel, és van elég hálózati eszköz, ami indokolja, akkor nem kell az ördögtől valónak gondolni egy rack szekrény beszerzését, a hálózati eszközeink rendezésének érdekében.