A probléma
Az otthoni filmnézés és házimozi soha nem megy ki a divatból, a lejátszási módok azonban folyamatosan átalakulnak.
A 80-as és 90-es években nagy öröm volt, amikor beruházott valaki egy VHS lejátszóra és tudta nézni a filmeket, amelyeket:
- ő maga vett fel
- kölcsönkért ismerősöktől vagy
- kikölcsönözte a videó tékából.
Néhány év alatt külön polc vagy szekrény kellett már a hegyekben tornyosuló kazettáknak. Aztán a 2000-es években jöttek a DVD majd később a BlueRay lejátszók.
Nagy királyság volt ez is, hiszen lényegesen kevesebb helyet foglaltak a lemezek. Nem kellett tekergetni, mint a VHS kazikat és a minőség is komoly mértékben megugrott. HD, FullHD, 4K, mindegyik rendelkezésre áll.
A lemezes korszakkal párhuzamban divattá vált, hogy a filmeket ne CD-n, DVD-n vagy BlueRay-en tároljuk, hanem mentsük le a számítógép winchesterére, esetleg vegyünk egy jó nagy külső vinyót és azon tároljuk.
Igenám, de amikor nézni akarjuk ezeket tv-n, (mert a monitor mérete nem elég, hogy élvezhető legyen) akkor a következőket lehet tenni:
- összedrótozzuk a laptopot vagy PC-t a TV-vel (hdmi vagy egyéb kép és hangátvitelre szolgáló kábelekkel)
- rádugjuk a külső winchestert a TV-re (ha van rajta USB) és talán elindul a film, ha tetszik a TV-nek a fájl kódolása
Macera az egész, ha pedig két TV van és a gyerek éppen mást akar nézni a szobájában, akkor legalább 2 laptop szükséges a művelethez.
Az elmúlt években egyre jobban hódít a Netflix, HBO GO és hasonló online videó tékák.
Két gond van velük:
- nem mindig találom meg azokat a filmeket, amiket épp nézni szeretnék
- havidíjat kell fizetni
A megoldás – kell egy Plex!
Kivéve, ha regisztrálunk egy Plex fiókot!
A plex.tv oldalon bárki ingyenesen regisztrálhat, ezt követően pedig gyerekjáték az otthoni LAN hálózaton a filmnézés vagy zenehallgatás. Ezzel meg is teremtettük magunknak a saját Netflixünket. Havidíj nélkül és azokat a filmeket találjuk benne, amiket mi összevadásztunk a netről/ismerősöktől.
Ráadás: kettő vagy három TV-n vagy egyéb eszközön az egyidejű filmnézés sem okoz gondot.
Hogyan működik?
Szükség van egy Plex fiókra, amit már fentebb említettem.
Ezen kívül telepíteni kell a „gazda” számítógépre (amin a filmeket, zenéket tároljuk) a Plex Media Server szoftvert.
Telepítés és beállítás után (beállítottuk, hogy melyik mappában vannak a filmek) már kapcsolódhatunk is a gépünkhöz:
- okos TV-vel (Plex applikáció telepítése szükséges)
- buta TV-vel (Androidos TV okosító + Plex applikáció szükséges)
- tablettel, telefonnal (Plex applikáció szükséges és fontos megjegyezni, hogy az ingyenes mobil/tablet app 1 perc lejátszás után megáll. Ezt egy egyszeri fizetéssel fel tudjuk oldani pár 1000 Ft-ért). Vagy VLC Playert kell használni, de ez már szivatós tud lenni, kivéve ha van egy NAS-unk és azon vannak a filmek és azon fut a Plex Media Server.
Egy NAS + Plex használatával lényegében a világ bármely pontjáról el tudjuk érni az otthon, NAS-on lévő filmjeinket, zenéinket és minden fájlt, amit rajta tárolunk.
A pontos Plex telepítési és beállítási folyamatok ebben a bejegyzésben nem férnek el, valószínű egy új blog bejegyzés és videós bemutató fog erről készülni.
A lényeg, hogy kezdj el ismerkedni a Plex-el, először használd a PC-det, laptopodat médiaszerverként, ha pedig kinőtted vagy komolyabb igényeid vannak, akkor szerezz be egy NAS-t és használd azt médiaszerverként. Azon kívül pedig még millió dologra.
És a gyakorlatban hogy néz ez ki?
Ha mindennek egy részét szeretnéd látni gyakorlati alkalmazás közben, akkor ez itt (Így könnyíti meg az életed egy NAS) a Te bejegyzésed, vagy kattints a következő videóra – van egy kis rész a vidiben, ahol megnézheted, hogy hogyan mutat a Plex a mobiltelefonodon, és az AndroidTV-n, bár a Plex szerverprogramot nem mutatom be – Utóbbinak nincs is nagy jelentősége, egyszer elindítjuk, aztán nem találkozunk vele túl sűrűn.