A nyári klíma okosítás után kellemes volt mindig hűvös szobába hazaérkezni. Télen ennek az ellentettje is tökéletesen igaz. Jó dolog a meleg lakásba belépni.
A hideg évszakokban több napnyi távollét után akár 18-20 fokra is le tud hűlni a lakás (társasház, ahol a lakás körbe van fűtve), családi házaknál ez az érték akár alacsonyabb is lehet.
Nem túl kellemes ilyenkor megérkezni abban a tudatban, hogy a fűtés bekapcsolása után hosszú óráknak kell eltelni, amíg a jól megszokott 23-24 fokos hőmérséklet alakul ki. Én korábban emiatt mindig jóval hamarabb terveztem a hazautat, hogy ne este 8-ra essek be, mert esélytelen, hogy meleg lesz, mire aludni kell.
Ha nagyon bízunk a szomszédban, akkor lehet szó arról, hogy adunk neki egy kulcsot és szólunk neki, hogy délelőtt tekerje fel a termosztátot. Nálam ez nem működőképes megoldás és azt gondolom még sokak így vannak ezzel.
Fűtés okosítás – íme a megoldás
Az okosotthonok alapja, hogy egy mobilapp segítségével bárhonnan a világon tudjuk vezérelni az otthoni eszközeinket, legyen az világítás, klíma vagy fűtés.
Utóbbit tekintve megoldás lehet, hogy a radiátorokra okos termosztátot szerelünk, de ez alsó hangon is 4-5 db termosztátot jelentene. Ez egyrészt drága, másrészt felesleges, hogy radiátoronként kapcsolgassam a fűtést. Nálam pedig lényegében értelmetlen, mert fali termosztát van, sokkal logikusabb azt kapcsolatni, mint a radiátorokat egyesével.
Nem kellett sokat gondolkodni: wifis termosztátot kell szerezni. Némi böngészés után a Computherm E300-ra esett a választás. Meg is rendeltem.
Kibontás után, pontosabban, amikor a Junkers gyári TR21 termosztát fedelét leszedtem jött a meglepetés.
Csak simán a falra van szerelve, míg a Computhermnek süllyesztett dobozra van szüksége, egyébként nem lehet a falra szerelni.
Ment az agyalás, hogy külső doboz legyen vagy véssünk plusz gipszeljünk majd fessünk. Utóbbi macerásabb, de a végeredményt tekintve elegánsabb kinézetet ad, így hívtam egy villanyszerelőt aki vésett és a helyére gipszelte a dobozt.
A fal természetesen nem lett túl szép, festővel viszont már nem akartam bajlódni.
Kitaláltam, hogy miután felkerül az új termosztát, a meglévő parafatábla közepét kivágom és az fogja betakarni a gipszes falat.
Hívtam a gázost, bekötötte a termosztátot, letöltöttem az appot, összelőttem a wifi routerrel (csak 2.4G-n megy!) és máris lehetett telefonról vezérelni.
Innentől új korszak kezdődött idehaza a fűtéstechnikában is. Mostantól nem kell korán visszaérkezni, hogy tudjunk fűteni, bárhonnan elindítom a kazánban a lángot, hogy 6-8-10 órával később hazaérve ne a napokig vagy hetekig magára hagyott és kihűlt lakásba kelljen visszaérkezni.