2017. júliusában voltunk nászúton a Seychelle szigeteken. Island Hopper út volt: 4 szigeten aludtunk egyenként 4-3-3-3 éjt, Bécsből repültünk (ahova olcsón mentünk Flixbusszal) Emirates légitársasággal Dubai átszállással, az egész a TUI „Pauschalreise” (tképpen tetszés szerint igényekre szabottan tervezett) szolgáltatásán keresztül ment.
Ez itt nem egy teljes összefoglaló, inkább csak 1-2 tipp Endre kérésére: Mit mondok én annak, aki a Seychelle-szigetekre akar utazni, mire lett volna adott esetben jobban értelme odafigyelni, mit lett volna értelme máshogy csinálni. [Végülis visszaolvasva elég jó lett képmentes összefoglalónak is :D]
Végtelen sok képet be bírnék ide pakolni, de nem fogok, minen névre és helyszínre rá tudtok keresni. Élőben minden még sokkal jobb, mint a szétphotoshoppolt tájképeken. 🙂 Ha szükséges, persze tudok küldeni egy csokor előválogatott képet, meg akár egy jóóóó hosszú filmet is az egészről.
A jegyzeteim
A nászúton forgattunk „némi” videót: 1572 jelenet, 16óra 15 perc, 274 GB volt a nyersanyag, kb két hónapig dolgoztam rajta, 20 zeneszámra raktam össze 1886 ütemre igazított snittet, ami egy 1 óra 22 perces videót eredményezett. Igazából ez egy jó „jegyzet” is. 🙂 (A 3 perces highlights verzió kb 2019 nyara óta félkész állapotban van, talán majd valamikor előbb-utóbb elkészül.)
Ahhoz, hogy ezt a bekezdést megírjam, igazából végigpörgettem a videót, mert közben úgyis eszembejutott minden, amit elmondanák valakinek tanácsként, aki a Seychelle szigetekre utazna. 🙂
Általános dolgok
- Megtaláltam a jegyzeteimet (volt ténylegesen egy Evernote bejegyzés), amit akkor felírtam, a következő címszavak szerepeltek:
- Creol és Masons travel – ez két olyan helyi (?) utazási iroda volt, aminek az autóit lehetett mindenfele látni. a TUI is hozzájuk közvetített le minket, biztosan állíthatom (A Creol-hoz)
- Dreamyachtcharter.com, Catcocos.com, InterIslandferry ltd, Interisland boats ltd – hajós cégek linkjei, nevei
- Én ezeken a fenti oldalakon mindenképp szétnéznék, es vagy ezeken, vagy akár:
- direktben is mernék szállásokat foglalni, TUI-s vagy bármilyen más előre szervezett út helyett
- a szigetek közötti közlekedést is direktben foglalnám. cat cocos-on keresztül ment a dolog. el tudom képzelni, hogy az utazási irodáknak nagy tételben kedvezményes ára van, de azt is el tudom képzelni hogy direktben foglalva jó-áras lehet.
- Viszont Sri Lankán anno irtózatosan jól jártunk azzal, hogy egy ajánlás alapján kapott utazási irodánál raktunk össze egy ránk szabott hetes programot, és árban is nagyon jó volt! (Olyan előre nem tudható extrákkal, mint pl.: a szállodák éttermeiben a jó asztalok lefoglalva nekünk névre mindenhol, stb.)
- Én tutira megint island hopperkedni mennék – vagy búvárjogsival csak búvárnyaralásra, VAGY 2 hétre kizárólag a Silhouette szigetre, erről kicsit később. 🙂 (Kivéve ha van valami milliárdos ismerősöm akinek van egy szigete és meghív oda a rezidenciájára. :D)
- Érdemes úgy menni, mint minden nyaralásra, hogy reggel érkezz, és este indulj visszafelé (nekünk ez odafelé igen, visszafele nem jött össze, reggel 7 körül szállt fel a gép.
- Casht érkezéskor váltottunk a reptéren euróból, amivel nem járunk szarul. Olcsóbb helyeken nem mindenhol lehetett kártyával fizetni, viszont mi „félpanzió” jelleggel mentünk, így nem volt túl sok alkalom, hogy éttermeket, vagy boltokat kelljen keresgélni.
- All Inclusive-val nem is akartunk volna menni, mert az csak a tul sok kajálásról és fekvésről szól. 😀
- A decathlonban akkor újdonságnak számító snorkling maszk az egy istencsászár dolog, és rengeteg olyan helyen voltunk ahol tele volt minden színes halakkal. Csak ajánlani tudom hogy ilyet vigyetek!!! Persze békatalpat is.
- Vittünk matracot, de tök felesleges volt. Ha aktív nyaralást terveztek, akkor a matrac csak felesleges plusz cucc, és szívás felfújni, leengedni, és cuccolni.
- Ha úszásra kerül a sor valahol ahol sok a hal – vigyetek magatokkal lyuggatott zacsiban halkaját (kenyérmorzsát?) – voltak olyan alkalmak hogy annyi hal volt körülöttünk, mintha akváriumba dobtak volna minket. 🙂
- Ha házasodott valaki x hónapon belül, akkor érdemes mindenhol kérdezgetni a honeymoon opciókat, jár vele kaja-pia-masszázs, meg ilyenek…..
Sziget-specifikus gondolatok
Sorrendben írom, ahogy eltöltöttük az időt. Az első helyen azért voltunk 1 éjjel többet, mert ott a Honeymoon „opció” az extrákkal minimum 4 napos tartózkodás esetén járt, míg a többi helyen már 3nál is.
Praislin
- repülő Mahén szállt le, innen hajóztunk Praislinre. A hajó km/h ban 50-nel tolta hullámokon (telefonnal mérve), nem kevesen kidobták a taccsot, és ez volt vagy 1-2 órás út, szóval ide érdemes lehet készülni annak, aki az ilyet nem bírja.
- Praislin szigetén kihagytuk azt a csittifitti nemzeti parkot: Vallee de Mai, azt nagyon sajnálom. Ott benne valahol sok szép növény mellett vízesés, meg van egy jó viewpoint is nézelődni ha jol emlekszem. Kár érte
- Voltunk viszont ilyen mini erdei túrán ahol mutogattak nekünk pókokat meg mindent, és egy kis kilátóig mentünk fel, az tök jó volt
- Katamarános hajótúrával mentünk a köv. szigetekre (ezek az ilyen kötelező turistás programok között is szoktak szerepelni)
- Island Grande Soeur – kb lakatlannak tűnt de volt rajta vmi nem látogatható park(?), brutál jó strand
- Coco Island környékén úszkáltunk, híres, és irtójó, tele minden korallal és színes halakkal
- Island Felicite – strandolás partraszállással, szinten nagyon szép és jó strand – amiket így kiemelek az mind olyan hogy ha utólag látnám hogy kihagytuk, nagyon sajnáltam volna.
- Jóáras móon lehetett autót bérelni
- Anse Georgette-re mentünk, IRTÓZATOSAN jó strand. A képeslapokról. és TÖK üres volt az egész. (ott voltunk már reggel 9-10 előtt sztem :D)
- Anse Lazio – szintén 5*os, ez az az egyik strand amit korábban az ilyen „wonderful places in the world” videóban láttam, mondanom sem kell, hogy milyen volt megismerni a valóságban (még most is libabőrös leszek tőle). Itt hagytam el az autó mögött naptejezve az 1 hetet se megért hitvesi gyűrűmet, amire a vízben úszva jöttem rá…. kimentem a vízből, és ez mondom csak egy helyen lehet megtalálni. Ha az autónál esett le, akkor ott lesz, ha nem ott esett le, akkor keresni sem érdemes. Az autónál volt a homokban. 🙂
- Anse Boudin – na ez strandnak nem nagy szám, de innen indulnak ilyen olcsó kis halászhajók a túloldalon lévő másik szigetre (Curieuse), ahol vannak a tortoise-ok azaz a szárazföldi teknősök. INNEN érdemes menni ilyen kishajóval megnézni költséghatékonyan a túloldalt, és akkor kb időben is rugalmasabb az egész a teknősökkel! (Mi erre utólag jöttünk rá, olvass tovább)
- Az Anse Lazio annyira jó volt, h naplementére visszaautókáztunk oda
- Volt egy fürdős napunk a hotel strandján és medencéjében- pihenésképp 🙂
- Voltunk futni kint az utcán simán random helyeken gond nélkül. 🙂
La Digue
- direkt hajóval Praislinről
- sok helyen vannak olyan szállások, hogy nyitott a fürdőszoba (vagy egy része) itt ilyenünk volt, brutál jó volt
- ezen a szigeten van az, h nincsenek autók, és rengeteg a biciklis (turista is ), mi nem bringáztunk egyáltalán.
- L’union Estate az egy olyan park, ahol elméletileg kellett volna teknősökkel találkoznunk, ez kimaradt – érdemes odafigyelni
- a kimaradt bringázás helyett voltunk viszont egy non plusz ultra egy napos gyalogtúrán, ahova nem is vezetnek utak, és biciklivel sem lehet lenyomni, a fenti képen lévő srác volt a „túravezető” (a jobboldali képen lehet látni, hogy két „tengerparti szakasz között milyen, és mihez hasonló helyeken mentünk). A hotelen kívül álló dologról volt szó, ahova hotelből szedtek össze embereket. Na ez egy olyan túra volt, ahol a sziget keleti és déli csücske környékén túráztunk sziklák között, az erdőben, a tengerpartokon, ez egy olyan élmény volt, hogy szívem szerint lenyomnám az egészet újra. Felsorolásképpen a köv tengerpartokra jutottunk ezáltal:
- reggel elvittek minket ezzel a kék platóskocsival a Grand Anse közelébe, és innen egy egész napos gyalogtúra vette a kezdetét, a végén pedig gyalog értünk vissza a szállásra
- Grand Anse, Anse Songe, Grand L’anse, Pointe Camille, Anse Marron, Anse Bonnet Care, Anse Aux Cedres, Anse Pierrot,
- Az utolsó megálló pedig strandolással az Anse Source d’Argent volt – a mittudomén melyik híres filmet itt forgatták sok éve (asszem Robinson Crusoe-t)
- Az egész túra egy no brainer, ahogy írtam mennék még1x.
- És elmentünk innen egy hajótúrára is, aminek volt némi átfedése az eddigi programokkal:
- Island st. Pierre – nagyon híres „illusztrációs” célokat szolgáló minisziget – körülötte töménytelen mennyiségben korall és halak – non plus ultra
- Island Curieuse – itt vannak az óriásteknősök (nem őshonosak) és egy mangrove(?) erdő – ide jobb lett volna külön kishajós progival jönni, ahogy már említettem, teknősök nagyon jó progi. 🙂 Sziget túloldalán az Anse St. Josénál vettek fel minket a hajóval
- Majd ezutan a Praislin sziget Anse Gerogettjére mentünk, de hajóval, ahol mi korábban voltunk már autóval, és ez egy irtózatosan jó strand, így abszolút nem bántuk a dolgot
- Érdemes lett volna La Digueon több időt tölteni, és még bringázgatni, mást is felfedezni
- A La Digueról indított hajótúrát kellett volna először megcsinálni (?), akkor más lett volna az autós Prasline-es program (mindkét túra mindkét szigetről csinálható volt)
- A Teknősök megnézése viszont az autós – kishajós verzióval javasolt
Silhouette
- Ha újra mehetnék, és kezembe venném a transzferutak szervezését, akkor vélhetően nem menne el ilyen sok idő a transzferrel, mint ami nekünk elment. La Digue-ről Silhouettre egy napig utaztunk lényegében, mert LD > Praislin > Mahé > Silhouette 3 hajóút volt, és mindegyiknél várni kellett egy csomót.
- Silhouette az a No brainer sziget. Ide visszamennék csak erre a szigetre két hétre, vagy többre. Ez a sziget úgy működik (akkor még úgy volt), hogy egy inaktív vulkanikus sziget, és egy nemzeti park, rengeteg helyre lehet túrázni, kirándulni, vannak teknősök, korall – szóval ezen a szigeten MINDEN megvan, viszont nincs rajta település – csak néhány „őslakos” aki a szigeten lévő egyetlen hotel (Hilton Labriz volt akkor)-nek dolgozik.
- Ez a hotelünk annyiba került mint a több másik együttvéve – de megérte. Kis tengerparti vityillók, saját partszakasszal, a kéróban zárt és nyitott fürdőszoba, terasz, áhh, mesébe illő.
- Erre a szigetre Mahéról a Hotel saját hajójárata hozott, érkezéskor golfkocsi kókuszdiós welcome drink, integető üdvözlőbizottság
- A resort egészét leírni lehetetlen, csomó étterem (finedining is félpanzióban, meg svédasztal is!), golfkocsis turista-hurcolaszas (az éttermekbe is, mivel nagyon nagy a resort területe!), honeymoon páros-masszázson voltunk az egyébként be nem fizető embereknek zárt „spa centerben”..
- A hotel medencéi is húhú, ahol voltak ilyen matracszerű puffok, függőágy, minden – szóval itt (se) fújtuk fel a matracot – amiről mondtam h felesleges.
- Kaptunk ajándékot érkezéskor, nekem egy ing volt, ami túl nagy lett, ezért elvitték, és visszahozták úgy hogy le volt szűkítve. 😀
- Ha valaki jól tele van zöldhasúval, erről a szigetről mindenhova el tud menni hajóskirándulásokkal.
- Amit sajnálok, h ezen a szigeten nem töltöttünk el legalább 4-5 napot, és azt, h nem mentem/mentünk el a brutál hegyi túrára.
- Innen nagyon szomorúan álltunk tovább az utolsó hely irányába.
Basszus annyi képet tudnék ide tenni. 🙂 Lehet írok ebből az egészből majd egy „rendes” beszámolót is” egyszer.
Mahé – a fősziget
- A sziget délkeleti részén volt a szállásunk (Anse Forbans), itt nem tetszett annyira a tengerpart – nem volt rossz, de valszeg túl sok ennél szebbet láttunk már eddigre.
- Egy napunk volt a hotelben pihenős, egy pedig autóbérlős kirándulós egész Mahén
- Kihagytuk a Takamaka distillery-t időhiány miatt, ezt sajnálom, de nem tudom hogy az valami ultrajo dolog lett vna-e.
- A következő tengerpartokra, helyekre autóztunk el egy nap alatt
- Anse Intendance – szép, de rossz volt az idő (borús)
- Port Launay – szép-szép. Innen el lehetett volna menni a „vizi” nemzeti parkba (Baie Ternay): kicsit azért is maradt ki a vízi park, mert leautóztunk a Cap Ternay partjára, ami abszolút kihagyható, remélvén, hogy onnan majd jobban „bejutunk” a parkba… Hát ott egy ismeretlen, „lakatlan” „nemstrand” tengerpart volt. Szóval ha a Baie Ternay érdekel, akkor érdemes a Port Launaynál alkudni egyet valamelyik hajóssal, kár hogy kihagytuk, legközelebb ha erre járunk, biztos nem így lesz. 🙂
- Anse L’islette – csak kajáltunk egy étteremben, szép hely
- Victoria városára mindenképp érdemes rászánni pár órát. Különös az angol/helyi kettősség (historikus okok miatt). A blogokban emlegetett Sir Selwyn Clarke Market az egy nulla, a Sri Navasa hindu templom viszont sajna zárva volt mikor odaértünk.
- A napot a Baie Beau Vallonon zártuk, csodás rálátással a naplementére. Egyébként pedig nem no brainer strand.
Hazafelé
A hazafelé a reptéren vett kínában gyárott teknősünk (amit akkor hulyeségnek tartottam) Fruzsi lányunk egyik olyan plüssállata lett (ő 2017 júliusban még minusz 1,5 éves volt :D), amivel alszik. Es egyáltalán, „tettős” az egyik kedvenc állata. (Ma már 2+ éves)
Hazafelé sajna hajnalban kellett menni a reptérre, viszont Dubajban 5 óránk volt: simán elmentünk a Festival Citybe (reptérközeli mall), ahol volt PF Chang és Cheescake factory: Judit kedvenc kajája az előbbiben a Mongol marha, neem meg az utóbbiban nagyon bejöbős a Cheescake. Hivatalosan mindenki azt mondta h nem mehetunk ki a reptérről, de akkor még nem volt covid, vízummentesség pedig MÁR igen, simán kisétáltunk, eltaxiztunk plázázni/kajálni, és gond nélkül visszaértünk időben, a csomagok reptérről történő kivétele nélkül. Szóval Dubaji layovert az is lehet hogy legközelebb hosszabbat terveznék, mi szeretjük, voltunk többször már.
A Seychelle szigetek utáni light meleg (29-31 fok után) durva volt Dubajban a párás 40 fok, még akkor is ha csak a taxiból kiszállva éreztük pár percre.