Fizikai környezetünkben történő rend megléte döntő befolyással bír hatékonyságunkra, hozzállásunkra, motivációnkra, ezáltal alapfeltétele az eredményességnek. Japánban erre már sok sok évvel ezelőtt rájöttek, és az 5S elméletként fogalmazták meg:
- sort – seiri 整理 – A munkahelyen levő szükséges dolgok meghatározása, a szükségtelen dolgok eltávolítása.
- set in order (seiton 整頓) – A dolgok pontos és célszerű helyének kialakítása, feliratozása, jelölése, áttekinthető elrendezése.
- shine (seiso 清掃) – Tisztítás, takarítás a munkahelyen és környékén.
- standardize (seiketsu 清潔) – Fenntartás (a kialakított rend és a tisztaság fenntartását), szabványosítás.
- sustain/self-discipline (shitsuke しつけ) – Az előző 4 S beépítése a vállalati kultúrába, önfegyelem.
Kell ezt még magyarázni? A 5S mindene vonatkoztatható, bármiről is legyen szó, fizikai környezetről, a merevlemezünkön történő fájltárolásról, 1-1 munkafolyamatról, az email fiókunkról, a teendőlistánkról, de közvetve még akár a fejünkben lévő gondolatok halmazára is tudjuk vonatkoztatni, az íróasztalon történő rendrakásra meg aztán pláne.
Egy nagy kamu, hogy a zsenik átlátják a káoszt. Mármint nem az a kamu, hogy nem lehet átlátni, hanem az, hogy van értelme káoszt tartani, hogy zseninek hihessük magunkat. Tegyünk rendet, alkossunk szabályokat arra vonatkozóan, hogy hogyan ne legyen kupi megint, aztán magunk is rá fogunk elég gyorsan jonni a dolog előnyeire, arról nem is beszélve hogy sokkal kellemesebb lesz az adott helyen végzett munka.
Klasszikus értelemben vett 5S szerint egy szabványosított irodai munkaállomás kb úgy néz ki, hogy egy felesleges kanócot, positet, kávésbögrét, koszos papírzsepit vagy ollót sem találsz, csak és kizárólag azokat a dolgokat, melyek a munkához szükségesek, és ezeknek még a helye is be van jelőlve. (Ha a kávésbögre szükséges, akkor annak is fel van ragasztva a helye az asztalon).
Hogyan lesz nekem szépen rendezett íróasztalom?
Nem fogom a fenti képhez hasonló átszervezés lépéseit felsorolni, elég ha annyit mondok, távolíts el mindent ami nem kell, csak az maradjon ami feltétlen szükségés, ezeknek legyen meg a helye, és használat után mindig minden oda kerüljön vissza, ahonnan elvételre került.
Jó de itt egy kábelfertő az asztalon
Igenám, ez mind szép és jó, de bizonyára bele-beleszaladhattál már, hogy 8 tonna kábel fekszik összevissza az íróasztalod tetején, alatte, mellette, mögötte, és úgy mindenhol. Használj akár asztali számítógépet, laptopot, vagy tabletet billentyűzettel, netalántán akár dokkolót (Hogy szerintünk mi a célszerű arról itt és itt írtunk bővebben), minél több perifériát használsz, annál nagyobb lesz a kábelkáosz.
A kábelek mindenhol, még a földön is összevissza lógnak, lábad beleakadhat, még munkabiztonsági szempontból is gondol lehetnek, bármennyire nem is akarod ezt beismerni.
Extra monitorok, töltőkábelek, egér és billentyűzet, tápellátás, hálózati kábel – igen, sok mindenből létezik már vezetéknélküli, de azért 2022-re még mindig nem jutottunk el oda, hogy mindent megússzunk kábelek nélkül.
Hogy lehet ennek véget vetni? Itt vannak a lépések
Néhány főbb lépésbe csoportosítva fogom Neked összefoglalni, hogy én hogyan tettem rendet magamnál, kezed ezt egyfajta inspirációként
- Válassz vezeték nélküli eszközöket (már ha még nem tetted, és ha semmi nem szól ellenük)
- billentyűzet és egér (lehet olyan bluetooth-osat is, amihez még egy kis USB-s kütyüt SEM kell a számítógéphez csatlakoztatni)
- fejhallgató/headset (amíg az ember egy Buds-ot vagy egy Airpodot nem próbál ki, nem érti, ha kipróbálta beleszeret)
- wifi router (kivéve, ha sávszélességi okok miatt gigabit+-os kábeles kapcsolatot szeretnél)
- használj vezeték nélkül töltő padokat (akár olyat mint ez itt, amivel tölthetsz vezetéknélkül mobilt, headsetet és okosórát egyszerre)
- Vegyél egy dokkolót a laptopodhoz
- használatával egyetlen kábel laptopohoz/tablethez/mobilhoz történő (le)csatlakoztatásával válthatsz a mobil eszközöd magában történő használata, és az íróasztalon felépített munkállomás (vezeték nélküli eszközök, plusz monitorok, stb)
- iszonyatos flexibilitás, kényelem, és ezáltal megengedheted magadnak, hogy kis laptoppal legyéb mobilizálható, ha pedig „irodáznod”kell, akkor akár 3db 4K felbontású, 24-25”-nál is nagyobb monitoron dolgozhatsz, álomszerűen
- itt írtam bővebben a dologról: Dokkoló, az új szeretőd
- Kábelcsatornát az íróasztalra, kábelkötegelőket az asztal alá! Kicsit bővebben ha lejjebb görgesz.
+1 Mágneses kábelrendező: ez már csak extra, de szerezz be egy ilyet, ha úgy itéled meg hogy segíthet: Mágneses kábelrendező
Kábelcsatorna, mi van?
Igen, jól olvastad. Multis berkekben népszerű dolog, KKV-szektorban viszont sok helyen nem is tudnak a létezéséről: ha rendezni akarom a kábeleimet (már amelyikeket nem tudtam/akartam vezeték nélküli kapcsolatra cserélni), akkor a kábelcsatorna a legjobb barátom.
Nem egy nobel díjas találmány (de lehet megérdemelné): Rengeteg felhasználása van, de nekünk az irodai 5S (rendrakás) alkalmával is kitűnő segítséget biztosít.
Az íróasztalt a fal felé legrövidebb úton (tehát a falra merőleges irányban) elhagyó kábalek ne össze-vissza lengedezzenek, hanem az asztal hátsó síkjában jobbra-balra elrendezhetőek legyenek, és a kábelcsatornából ott és akkor lépnek ki, amikor szükséges.
Aki videós formában szeretne megismerkedni ezzel az egyszerű praktikával:
Kítűnően megoldható ezzel az íróasztal kanócmentesítése, van ám ilyen polír fésűs verzió is, amit még fúrni sem kell, és jóval könnyebben szerelhető.
Kellemes rendrakást kívánok!